فهرست طبقات
سه شنبه, ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۲:۵۸ ۶۳۹
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2obZh9mEINio2KfYstmHy50g2YLZgdmEINii2YTZiNiv2q/ZiiDZh9mI2KfZiiDZhdi02YfYryDYsdinINiu2YjYp9mH2K8g2q/YtNmI2K8vINm+2KfYsdmDINix2YjYr9iu2KfZhtmH4oCM2KfZiiDYsdmC2YrYqCDZvtin2LHZgyDYrNmG2q/ZhNmK

چهل بازه˝ قفل آلودگی هوای مشهد را خواهد گشود/ پارک رودخانه‌ای رقیب پارک جنگلی

آلودگی هوای مشهد که سال‌هاست همچون قفلی ناگشوده باقی مانده مسئولان شهری را بر آن داشته تا برای گشایش آن به توسعه فضای سبز مشهد اقدام کنند و احداث بزرگترین پارک رودخانه‌ای به نام ˝چهل بازه˝ که در پالایش آلاینده‌های هوای کلان شهر مشهد رقیبی برای پارک جنگلی وکیل آباد محسوب می‌شود از جمله این امور محسوب می‌شود.

حیط زیست شهری مشهد که از کمبود سرانه فضای سبز و آلودگی هوا رنج می‌برد این بار با احداث پارکی با وسعت 115 هکتار نفس خواهد کشید.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: این پارک مرکزی تفریحی و گردشگری برای شهر مشهد و می‌تواند یک پروژه تاثیرگذار در کاهش آلودگی هوای مشهد باشد.

خلیل‌الله کاظمی با بیان اینکه احداث این پارک در شش فاز تعریف شده‌است: از تصویب اعتبار 10 میلیاردی برای تکمیل فاز یک پارک رودخانه‌ای چهل بازه خبرداد.

وی با اشاره به اعتبار 500 میلیارد تومانی برای احداث این پارک ملی عنوان کرد: در صورت برنامه‌ریزی و استفاده از منابع مشارکت بخش خصوصی در فاصله 4 تا 5 سال می‌توان این پارک را به سرانجام رساند.

کاظمی گفت: فاز یک این پارک تا کنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فاز یک این پروژه در امتداد پل پرتویی، پل نمایشگاه و پل ستاری قرار دارد.

وی  عنوان کرد: اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش این پروژه حدفاصل پل نمایشگاه تا پل دانشجو است که ۵ کیلومتر طول و به طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰متر عرض دارد و این مجموعه علاوه بر مسیل  مکانی به عنوان تفرجگاه عمومی نیز خواهد بود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: این پارک از شاخص‌ترین مکان‌های تفریحی کشور خواهد شد  که علاوه‌‌بر فضای سبز و اماکن تفریحی، دریاچه مصنوعی، اماکن اقامتی و رستوران، طرح های گردشگری، مجتمع آبی و دیگر تأسیسات برای آن در نظر گرفته شده است.

به گفته کاظمی مسیل چهل بازه یکی از مهم ترین مسیل های موجود در شمال و شمال غرب مشهد است که در واقع آبراهه اصلی رودخانه های بالادست گلستان است.

وی بیان کرد: این مسیل از بند گلستان آغاز می‌شود و با عبور از پل پرتوی در انتهای بولوار وکیل آباد در حاشیه بزرگراه ۷۵ متری امام علی(ع) تا خیابان شهید ستاری امتداد می یابد و از آنجا به دو شاخه تقسیم می‌شود.

وی گفت: شاخه فرعی حد فاصل تقاطع بولوار دانشجو تا بولوار خیام شمالی قرار است در حاشیه آن و بستر مسیل، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تفریحی مشهد ایجاد شود.

به گفته کاظمی احداث دریاچه و تأسیسات آبی در این مجموعه این پارک را از شاخص ترین مکان‌های تفریحی کشور خواهد کرد.

موافقت با شرکت آب منطقه‌ای

شهردار مشهد نیز پارک چهل‌بازه را با وسعت 115 هکتار و با برآورد اولیه 500  میلیارد تومان معرفی و پارک رودخانه‌ای چهل‌بازه را فضایی تفریحی و توریستی برای مشهد می‌داند.

صولت مرتضوی از رفع مشکلات این پروژه در تامین منابع آبی با نظر موافق شرکت آب منطقه‌ای خراسان خبرداد.

وی گفت: شرکت آب منطقه‌ای با اختصاص 900 هزار تا یک میلیون مترمکعب آب سالانه، ضمن تشکیل کمیته‌ای برای تعیین شیوه تخصیص آن، موافقت کرده است.

شهردار مشهد همچنین تاکید کرد: با استفاد از قانون حریم رودخانه‌ها موضوع تملک املاک شخصی و حقوقی در ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف بستر رودخانه چهل‌بازه  مشخص می‌شود.

به گفته مرتضوی مطالعات بستر رودخانه ای این پارک 100 ساله در نظر گرفته خواهد شد و حجم آب روانها مطالعه می شودتا در آینده شهروندان دچار مشکل نشوند.

وی همچنین در راستای مقابله با بحران کم آبی استفاده از شیوه های نوین آبیاری در این پارک را مهم ارزیابی کرد.

شهردار مشهد مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل پروژه ضروری دانست و بر جذب سرمایه گذاران در این پروژه ملی تاکید کرد.

احداث این مجموعه پارکی - آبی در یکی از مناطق محروم شهرمشهد علاوه بر اینکه زمینه‌ساز ارائه خدمات و فراهم آوردن امکانات برای ساکنان این محدوده خواهد شد؛ گامی است برای تبدیل  این کلان شهر به قطب آبی در کشور و البته مرهمی بر درد کهنه آلودگی هوا در پایتخت معنوی خواهد بود.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 0.89095004399618
Qt: 0.50457906723022