فهرست طبقات
شنبه, ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ ۱۵:۰۳ ۲۸۸۲
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2K3YqNin2Kgg2YLZitmA2YXYqiDZhdiz2YDZg9mGINiv2LEg2YXYtNmH2YDYryDYqtix2YPZitivIA==

حباب قیـمت مسـکن در مشهـد ترکید

افزایش بیش از حد قیمت مسکن در شش ماه آخر سال91 باعث ایجاد رکود در بازار شده بود با این حال آغاز کاهش قیمت برخی کالاهای سرمایه‌ای در اسفند سال91 باعث شد تا بازار مسکن نیز در ابتدا به ثبات برسد و سپس شاهد کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم

 
به صورت متداول در چند سال اخیر بازار مسکن و زمین با افزایش قیمت مواجه بوده است. مسئله‌ای که باعث شده تا هزینه خانه‌دار شدن برای بسیاری از خانوارهای مشهدی افزایش چشمگیری داشته باشد. با این حال هم‌زمان با روزهای پایانی سال91 و آغاز کاهش قیمت طلا و ارز در بازار زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش قیمت مسکن نیز به گوش می‌رسید، حال با شروع سال جدید خبرها از کاهش قیمت مسکن در بازار حکایت دارد.
درهمین رابطه عضو هیئت رئیسه انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با اشاره به کاهش قیمت مسکن در یک ماه اخیر در مشهد می‌گوید: افزایش بیش از حد قیمت مسکن در شش ماه آخر سال91 باعث ایجاد رکود در بازار شده بود با این حال آغاز کاهش قیمت برخی کالاهای سرمایه‌ای در اسفند سال91 باعث شد تا بازار مسکن نیز در ابتدا به ثبات برسد و سپس شاهد کاهش قیمت‌ها در این بازار باشیم.
نعمت‌ا... ظریف در گفتگو با شهرآرا با اشاره به اینکه قیمت‌ها در سال گذشته حبابی افزایش یافته بود، می‌افزاید: هر چند قیمت مسکن در ابتدای سال92کمی کاهش یافته است؛ اما این به منزله بازگشت قیمت‌ها به شهریور91 نیست.
وی ادامه می‌دهد: با این وجود می‌توان مدعی شد حباب قیمتی تا حدودی ترکیده است، مسئله‌ای که باعث شده تا برخی کارشناسان پیش‌بینی کنند قیمت مسکن در یک ماه آینده کاهش بیشتری یابد. ظریف با اشاره به کاهش قیمت طلا و ارز بیان می‌دارد: این مسئله می‌تواند باعث هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار مسکن و در نتیجه افزایش قیمت‌ها شود، با این حال از آنجا که هنوز بازار مسکن در سال 92 شکل نگرفته است این مسئله تا چند ماه آینده دور از ذهن می‌باشد.
وی تاکید می‌کند: تنها راه کنترل قیمت مسکن، کنترل قیمت مصالح است؛ چرا که قیمت مصالح هزینه تمام شده مسکن را تعیین می‌کند و تاثیر مستقیمی بر ساخت‌و‌ساز دارد. وی اجرای مسکن مهر را بهترین راهکار برای کنترل بازار مسکن عنوان کرد و گفت: اگر مسکن مهر با کارشناسی صحیح در سال 92 نیز ادامه یابد، بزرگ‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت مسکن خواهد بود؛ چرا که بخشی از نیاز بازار را جوابگو خواهد بود.
عضو هیئت رئیسه انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی درپاسخ به این سؤال که وضعیت بازار مسکن در سال 92 را چگونه
پیش بینی می کند،می گوید:قیمت مسکن تابعی از قیمت نیروی کار و هزینه مصالح ساختمانی است ازاین رو باید منتظر ماند ودید قیمت مصالح ساختمانی در سال جدید چند درصد تغییر می کند.
وی ادامه می دهد:در صورتی که نوسانات قیمت مصالح ساختمانی اندک باشد، قیمت مسکن نیز کمتر افزایش
می یابد اما اگر قیمت مصالح ساختمانی نوسان زیادی داشته باشد، قیمت مسکن نیز بیشتراز حد انتظار افزایش می یابد.وی تاکید می کند:با این حال به صورت دقیق پیش بینی قیمت مسکن در سال 92 غیرممکن است.
رکود، عامل کاهش قیمت مسکن
همچنین مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با اشاره به کاهش قیمت مسکن و زمین در یک ماه اخیر در مشهد می‌گوید: به دلیل آنکه بازار ساخت‌و‌ساز مسکن افراد بسیاری از جمله غیرحرفه‌ای‌ها را در این مدت جذب خود کرده است به نظر می‌رسد با طولانی‌تر شدن دوره رکود در بازار مسکن این افراد به دلیل انباشت سرمایه در یک نقطه و در نتیجه احتیاج به نقدینگی، حاضر به فروش املاک خود به قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار شوند.
دکتر خطیب می‌افزاید: به نظر می‌رسد بازار مسکن در سال جدید به دلیل فاصله چشمگیر قیمت و قدرت خرید، دیگر شاهد نوسانات سال قبل نباشد و ما با تثبیت نسبی قیمت در این بازار مواجه باشیم؛ اما نباید این نکته را از نظر دور داشت که فعالان این بخش همچنان در انتظار واقعی شدن قیمت‌ها به سر می‌برند.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6141972541809
Qt: 1.5115821361542