فهرست طبقات
پنجشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۱ ۰۹:۲۱ ۱۵۱
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2KfYqtmF2KfZhSDYqtit2LXZitmEINit2LHZitmFINis2YbYrNin2YTZiiDYqtix2YrZhiDYstmF2YrZhuKAjNmH2KfZiiDZhdi02YfYryDYqtinINm+2KfZitin2YYg2KfZhdiz2KfZhCA=

اتمام تحصیل حریم جنجالی ترین زمین‌های مشهد تا پایان امسال

اتمام تحصیل حریم جنجالی ترین زمین‌های مشهد تا پایان امسال

در حال حاضر بسیاری از مشکلات در پلاک 176 مشهد حل شده است و از مالکان باقی مانده درخواست می‌کنیم برای تسهیل در انجام امور به منظور تعیین تکلیف زمین خود در این محدوده به شهرداری مراجعه کنند.

بسیاری از مردم مشهد پلاک 176 و حواشی که به دنبال داشت را خوب به یاد می‌آورند. زمین‌هایی که برای صیانت از خود طولانی‌ترین تجمع تاریخ مشهد را رقم زدند.
با گذشت چندین سال از آخرین تجمع‌های مالکان پلاک 176 هنوز هم اگر به زمین‌های آن در اطراف نمایشگاه بین‌المللی مشهد نگاهی بیندازید آثاری از چادرهای مسافرتی که روزی مالکان برای جلوگیری از تصرف ملکشان برپا کرده و شب و روز خود را می گذراندند به چشم می‌خورد.
سال 87 بود که بعد از گذشت حدود 15 سال از خرید و فروش‌های اولیه زمین‌های پلاک 176، با اعلام اینکه این زمین‌ها کاربری مسکونی نداشته و کاربری اصلی آن‌ها فضای سبز است جنجال‌ها آغاز شد و در این زمان بود که 6000 نفر مدعی املاک اراضی پلاک 176 سرگردان شدند. نکته جالب توجه این است که در 5 سال دوم دهه 80 مردم در پلاک 176 در مجاورت الهیه مشهد تجمع کرده بودند که سند و اوراق آن‌ها متعلق به 220 هکتار بود در حالی که زمین‌های موجود در این پلاک حدود 183 هکتار می‌شد که با احتساب فرعیات مساحت تا بیش از 200 هکتار نیز افزایش می یافت.
بعد از تجمع‌هایی که بیش از یک ماه برای زمین‌هایی که در سال 72 در محدوده خدمات شهرداری مشهد قرار گرفته و به نام پلاک 176 موسوم شده بود، به طول انجامید بسیاری از مالکان این اراضی که از اقشار کم درآمد جامعه هم بودند متوجه شدند ملکی را که سند آن را در دست دارند چند مالک داشته و با عنوان اینکه 200 سهم و 300 سهم به فروش رسیده است شاید فقط 10 الی 15 مترمربع را شامل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، همه این ها در حالی بود که برای حل این بحران بزرگ بالاخره شهرداری مشهد در سال 88 وارد مذاکره با مالکان شد تا وضعیت سندها را مشخص کرده و این اراضی را که کاربری فضای سبز و تفریحی دارد را تملک کند. در همان زمان بود که شهردار مشهد اعلام کرد آمادگی داریم تا اراضی پلاک 176 را بخریم و مالکان آن هم خود اصرار به فروش زمین‌هایشان داشتند چراکه برعکس آنچه در ذهن مالکان بود این اراضی فقط کاربری فضای سبز، تفریحی و توریستی داشت.
5500 مالکی که با ادعای مالکیت اراضی پلاک 176 ثبت نام کردند بعد از آرام شدن فضای جنجالی که در محدوده پلاک 176 به واسطه تصرف این زمین‌ها رخ داده بود، خرید املاک واقع در این محدوده که شامل پلاک‌های ثبتی فرعی و پلاک 176 واقع در اراضی امامیه ( جنب نمایشگاه بین‌المللی مشهد) بود به مساحت 240 هکتار با مدیریت سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد در سال 88 آغاز شد.
به گفته مدیرعامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد در همان زمان با اعلام ثبت‌نام از مالکان پلاک 176 در شهرداری، 5500 نفر با ادعای مالکیت این اراضی ثبت‌نام کردند.
حال بعد از گذشت بیش از سه سال از آغاز تملک این اراضی مرتضی حقیقی در گفتگو با خبرنگار ما، کل مساحت محدوده مذکور را بیش از 200 هکتار می‌داند و می‌گوید: از ابتدای آغاز تملک‌ها کمیته ثبتی برای اراضی پلاک 176 تشکیل شد و اسناد مالکان در آن مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه می‌دهد: بر اساس بررسی‌هایی که در خصوص اسناد صورت گرفت مشخص شد نه تنها یک ملک به چند نفر فروخته شده بلکه سهم‌هایی که در آن مشخص شده است مساحت‌های کوچکی را شامل می‌شود که امکان انجام هیچ کاری را ندارد.
حقیقی با بیان اینکه مالکان با خواست خود برای بررسی اسناد مالکیت‌شان به شهرداری مراجعه می‌کنند، تصریح می‌کند: اسناد پس از اینکه توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و تایید می‌شود ملک از مالک خریداری شده و مبلغ به آنان پرداخت می شود.
مراجعه‌کننده برای فروش زمین در پلاک 176 زیاد است
حقیقی با بیان اینکه در حال حاضر بعد از ورود شهرداری مشهد کارها روی روال افتاده است، عنوان می‌کند: در حال حاضر مراجعه‌کننده برای فروش اراضی پلاک 176 به شهرداری بسیار زیاد است.
وی از خرید زمین‌های پلاک 176 از 4628 مالک در طی سه سال اخیر خبر می‌دهد و می‌گوید: فقط از ابتدای سال جاری با هزینه‌کرد بیش از 10 میلیارد تومان از سوی شهرداری، بخشی از اراضی پلاک 176 از 128 مالک خریداری شده است.
به گفته حقیقی از سال 88 که تملک اراضی پلاک 176 آغاز شده تاکنون حدود 120 هکتار از این اراضی تملک شده است.
مدیرعامل سازمان زمین و مسکن شهرداری مشهد در خصوص پایان تملکات اراضی پلاک 176، خبر می‌دهد: در صورتی که اعتبارات لازم برای تملکات اختصاص یابد تحصیل حریم‌ها تا پایان سال جاری در اراضی پلاک 176 به پایان خواهد رسید.
حقیقی خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر پیگیر جذب اعتبارات لازم برای تملک اراضی مذکور هستیم.
کمک از قوه قضاییه برای اراضی بدون مالک در پلاک 176
وی در پایان تاکید می‌کند: در حال حاضر بسیاری از مشکلات در پلاک 176 مشهد حل شده است و از مالکان باقی مانده درخواست می‌کنیم برای تسهیل در انجام امور به منظور تعیین تکلیف زمین خود در این محدوده به شهرداری مراجعه کنند.

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.6493579546611
Qt: 1.6250684261322